Jak zaoszczędzić na samochodach firmowych? Czyli jak zmniejszyć wydatki na samochód w firmie.

blog-details

Jak zaoszczędzić na samochodach firmowych? Czyli jak zmniejszyć wydatki na samochód w firmie.

09 stycznia 2017

Dzisiejszym tematem są wydatki na samochód w firmie. Wbrew pozorom firmowe samochody to spore pole do popisu, jeśli chodzi o optymalizację wydatków i szukanie oszczędności. Wynika to nie tylko z oczywistej możliwości odliczania poniesionych kosztów eksploatacji, bądź w całości, gdy auto wpisane jest do majątku firmy, bądź w części, jeśli pozostaje pojazdem prywatnym wykorzystywanym do celów służbowych.

Trafny wybór auta firmowego

Przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić już w momencie zakupu, leasingu czy wynajmu samochodu. Najważniejszą sprawą jest w tej sytuacji dokonanie analizy potrzeb firmy i rozpatrzenie nowego nabytku pod kątem jego funkcjonalności, kosztów zakupu i serwisu. Chodzi przecież o to, aby określony pojazd był optymalny w stosunku do konkretnych potrzeb, jednocześnie w miarę niedrogi w eksploatacji i służył firmie przez dłuższy czas. Wybór typu, klasy i modelu powinien zatem być podporządkowany wyłącznie racjonalnie oszacowanym wymogom wynikającym z rodzaju i charakteru działalności biznesowej.

Rodzaj paliwa

Idea racjonalności musi przyświecać przedsiębiorcy także w kwestii paliwa w samochodzie firmowym. Najprościej byłoby kupić od razu, w zależności od potrzeb, samochód na olej napędowy albo z fabryczną instalacją gazową. Jeśli jednak takowych nie posiadamy, a chcemy poszukać oszczędności na tym odcinku, warto rozważyć przerobienie samochodu i założenie instalacji LPG. Co prawda wymaga to określonego nakładu finansowego, ale w rezultacie w dłuższym okresie przynosi znaczne oszczędności, a w przypadku całej floty pojazdów wyraźnie odczuwalną, pokaźną kwotę na firmowym koncie.

Dbałość o stan techniczny

Istotną sprawą jest właściwa dbałość o samochód i jego techniczną sprawność. Osoby odpowiedzialne za stan floty muszą pilnować takich kwestii, jak regularność wymiany oleju, prawidłowy stan ogumienia i ciśnienia w oponach czy geometrii kół. Nie wolno oszczędzać na serwisie, zaś w celu ograniczenia kosztów można podpisać stałą umowę abonamentową z serwisem, do którego mamy zaufanie. Tylko regularne wizyty w punkcie serwisowym uchronią nas przed awariami czy nadmiernym zużyciem paliwa. W przypadku samochodów służbowych jest to tym bardziej ważne, że z reguły pokonują one setki, o ile nie tysiące kilometrów w krótkim czasie, co powoduje szybsze zużywanie się podzespołów i wszelkich elementów pojazdu.

Zakup części zamiennych

Intensywna eksploatacja samochodów służbowych oznacza także konieczność częstszej, niż w przypadku pojazdów prywatnych, wymiany takich elementów, jak tarcze i klocki hamulcowe, sprzęgła, opony czy napęd rozrządu. Ponieważ są to rzeczy drogie, warto wziąć pod uwagę możliwość zakupów bezpośrednio w dużych specjalistycznych sklepach internetowych lub stacjonarnych. Można też rozważyć kupno tańszych zamienników polecanych przez producentów samochodów.

Kontrola przebiegu

Ograniczenie przebiegu samochodu firmowego może znacząco przyczynić się do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji, a co za tym idzie, oszczędności. Monitoring GPS to idealne rozwiązanie dla administratora floty pojazdów służbowych, dzięki któremu ma się nie tylko bieżący podgląd aktualnego miejsca pobytu samochodu, ale i wiele dodatkowych funkcjonalności w rodzaju powiadomień, alertów, kontroli zużycia paliwa i innych.

Zainteresowany?

finalcall

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Wystarczy że:

  1. Prosimy przejść do formularza
  2. Wypełnić pola i załączyć dokumenty kosztowe do analizy
  3. Kliknąć 'Wyślij’
mockup

FORMULARZ

Prosimy wypełnić wszystkie pola formularza i dołącz dokumenty kosztowe - mogą to być pliki graficzne JPG, PNG dokumenty PDF, DOC, ODT lub archiwa ZIP/RAR.

Wypełnij formularz


SPRAWDŹ ZA DARMO