Optymalizacja wydatków w firmie jednoosobowej

blog-details

Optymalizacja wydatków w firmie jednoosobowej

27 grudnia 2016

Redukcja kosztów przedsiębiorstwa jest co prawda zadaniem trudnym, wymagającym przede wszystkim starannie obmyślanej strategii, ale za to zdecydowanie opłacalnym, bowiem każda zaoszczędzona złotówka oznacza większy realny zysk.

Optymalizacja kosztów w dużych firmach.

Optymalizacja wydatków może dotyczyć niemal wszystkich dziedzin funkcjonowania firmy, począwszy od zatrudnienia i organizacji pracy, poprzez stosowane technologie i materiały, aż po podatki czy koszty obsługi księgowości. Dlatego w przypadku dużych firm, gdzie optymalizacja kosztów ma kluczowe znaczenie dla ich efektywności, przeprowadza się często tzw. audyt kosztowy. Audyt wykonywany jest przez specjalistów, którzy wskazują, jakie obszary działalności przedsiębiorstwa można poprawić i opracowują szczegółowe strategie redukcji wydatków. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju weryfikacja, chociaż wiąże się z opłatą za usługę, jest dla firmy korzystna, ponieważ uzyskane w ten sposób oszczędności można zainwestować w dalszy rozwój.

Najczęściej stosowane metody redukcji wydatków.

Wszelkie narzędzia służące cięciu wydatków warto traktować jako inwestycję we własny biznes, niezależnie od tego, czy chodzi o jednoosobową firmę, czy zatrudniające kilka tysięcy osób przedsiębiorstwo. W wielu przypadkach możemy nawet mówić o podobnych metodach optymalizacji kosztów. Oszczędności uzyskane dzięki korzystniejszym umowom z dostawcami prądu, usług telekomunikacyjnych, wody, racjonalne użytkowanie sprzętu i materiałów biurowych, korzystanie z najnowszych technologii w postaci chmury obliczeniowej czy internetowej reklamy, wreszcie tańsza księgowość bądź outsourcing, to najbardziej popularne obecnie narzędzia służące obniżaniu kosztów w różnego typu przedsięwzięciach biznesowych.

Co zrobić z obciążeniami firm jednoosobowych?

Wiele osób ceniących niezależność i samodzielność, decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju freelancerzy – copywriterzy, graficy, blogerzy, coachowie, twórcy stron www. Jednoosobowa firma to swoboda wynikająca z możliwości pracy w domu i w dowolnych godzinach, ale to również spore obciążenia finansowe w postaci składek na ZUS i podatku dochodowego. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, dla początkujących obowiązują preferencyjne stawki przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności, ponadto rząd planuje wprowadzenie instytucji tzw. działalności nierejestrowej, czyli drobnej działalności, z której dochody nie przekraczają 1000 zł miesięcznie i od której nie byłoby obowiązku płacenia ZUS-u.

Warto przy tym podkreślić, że wszelkie próby przenoszenia firmy do innych krajów, gdzie obowiązują korzystniejsze rozwiązania podatkowe, są mocno ryzykowne, na granicy prawa, zwłaszcza jeśli faktycznie prowadzi się działalność w Polsce, a praca za granicą jest tylko pozorna.

Jak oszczędzać we własnej firmie?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można legalnie oszczędzać przede wszystkim zwiększając koszty uzyskania przychodu, przez co zapłacimy mniejszy podatek dochodowy. Przeznaczając część mieszkania na potrzeby prowadzenia działalności lub wprowadzając mieszkanie do majątku firmy, doliczamy do kosztów uzyskania przychodu część opłat za czynsz i media bądź kwotę amortyzacji. Dobrze jest też przeanalizować, jaka forma rozliczeń z fiskusem będzie korzystniejsza – zasady ogólne i uproszczona księgowość, podatek liniowy, czy też VAT, dzięki któremu realnie zmniejszymy koszty wielu zakupów i usług.

Zainteresowany?

finalcall

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Wystarczy że:

  1. Prosimy przejść do formularza
  2. Wypełnić pola i załączyć dokumenty kosztowe do analizy
  3. Kliknąć 'Wyślij’
mockup

FORMULARZ

Prosimy wypełnić wszystkie pola formularza i dołącz dokumenty kosztowe - mogą to być pliki graficzne JPG, PNG dokumenty PDF, DOC, ODT lub archiwa ZIP/RAR.

Wypełnij formularz


SPRAWDŹ ZA DARMO