Optymalizacja kosztów firmowych – wydatki na sprzęt komputerowy

blog-details

Optymalizacja kosztów firmowych – wydatki na sprzęt komputerowy

18 marca 2017

Minęły już czasy, kiedy chcąc nabyć komputery do firmy, trzeba było liczyć się z pokaźną inwestycją finansową. Współczesny przedsiębiorca ma do dyspozycji kilka rozwiązań, dzięki którym w znaczący sposób może obniżyć wydatki na komputery. Oto najkorzystniejsze z nich.

Leasing zamiast kupna

Leasing staje się coraz popularniejszą formą zakupu sprzętu komputerowego na potrzeby przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie korzystna opcja dla firm, którym zależy na nabyciu komputerów w pełni nowych, niezużytych, bazujących na najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych, a jednocześnie za stosunkowo niską cenę. W ramach tzw. leasingu operacyjnego podpisujemy umowę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do cyklicznego uiszczania rat za sprzęt. Najczęściej umowa zawierana jest na okres 18 lub 24 miesięcy (może być również na dłużej), a po jej zakończeniu mamy do wyboru: wykupienie użytkowanego sprzętu, oddanie sprzętu i podpisanie kolejnej umowy na nowe komputery oraz przedłużenie starej umowy.

Elastyczność ofert leasingowych, atrakcyjne warunki finansowe oraz brak obciążenia przedsiębiorcy jednorazowym, dużym wydatkiem poniesionym na zakup nowych komputerów, to kluczowe atuty tej formy finansowania sprzętu. Dodatkową jej zaletą jest fakt, iż płatności leasingowe możemy wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu. Istnieje również możliwość odliczenia rat leasingowych od podatku VAT.

Zakup komputerów używanych

Dla przedsiębiorstw, dla których zakup najnowszej generacji sprzętu nie jest priorytetem, optymalizacja kosztów firmowych często polega na zakupie sprzętu używanego, poleasingowego. Komputery poleasingowe są tanie, a jednocześnie w pełni sprawne i co najważniejsze – w miarę nowe, szybkie, oparte na dobrej jakości, solidnych podzespołach (laptopy poleasingowe przeważnie należą do tzw. klasy biznes) oraz mało wyeksploatowane. Na zakup tego typu sprzętu często decydują się mikro i mali przedsiębiorcy będący w początkowych fazach rozwoju biznesu i nie dysponujący dużymi środkami finansowymi do zagospodarowania. Z pewnością komputery poleasingowe są w stanie dobrze służyć firmie przez wiele lat.

Wypożyczenie komputerów

Niekiedy szczególnie korzystną finansowo opcją staje się wypożyczenie komputerów. Ten specyficzny sposób finansowania sprzętu sprawdza się przede wszystkim w przypadku firm działających w sektorach, w których natężenie pracy zmienia się w zależności od trwającego sezonu. Zakup dodatkowych komputerów tylko po to, by pracowały jedynie przez część roku, a w pozostałym czasie były bezczynne, z pewnością nie byłby racjonalnym posunięciem. W ten sposób narazilibyśmy się na niepotrzebne straty finansowe – nieeksploatowany komputer „nie pracuje na siebie”, do tego szybko traci na wartości z uwagi na intensywny postęp w powstawaniu nowych technologii.

Modernizacja starych komputerów

Jeśli komputery firmowe liczą sobie już kilka lat i na tyle obniżyły swą wydajność, że należałoby pomyśleć o nowych, a jednocześnie jeśli optymalizacja kosztów firmowych jest dla nas priorytetem i chcielibyśmy wydać jak najmniej, możemy jedynie wymienić zużyte i nadwątlone podzespoły, a nie cały sprzęt. Konserwacja i modernizacja komputerów jest opcją dużo tańszą w stosunku do kupna nowych, aczkolwiek musimy liczyć się z faktem, iż nie jest to rozwiązanie na długie lata.

Zainteresowany?

finalcall

WYPRÓBUJ ZA DARMO

 

Wystarczy że:

  1. Prosimy przejść do formularza
  2. Wypełnić pola i załączyć dokumenty kosztowe do analizy
  3. Kliknąć 'Wyślij’
mockup

FORMULARZ

Prosimy wypełnić wszystkie pola formularza i dołącz dokumenty kosztowe - mogą to być pliki graficzne JPG, PNG dokumenty PDF, DOC, ODT lub archiwa ZIP/RAR.

Wypełnij formularz


SPRAWDŹ ZA DARMO